دمنوش
خواص دمنوش ها و خوراکیها

وشیدنی‌هایی با عملکرد دوگانه

از سیر تا پیاز مصرف دمنوش‌ها

مصرف خودسرانه دمنوش‌های گیاهی برخلاف عقیده بسیاری از افراد برای بدن بسیار زیان‌آور است.
تصویر از سیر تا پیاز مصرف دمنوش‌ها

به گزارش جام جم آنلاین ، حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: برای مصرف دمنوش های گیاهی نخست باید به عواملی مانند سن افراد، طبع گیاه، موقعیت جغرافیایی و فصل توجه داشت.

وی افزود: مصرف دمنوش ها باید با توجه به طبع فرد صورت گیرد و برای جلوگیری از کاهش عوارض در هنگام مصرف مداوم، ابتدا از خواص گیاهان دارویی به طور کامل آگاهی یافت.

عظمایی افزایش سن را دلیلی بر متمایل شدن طبع گرم افراد به سمت سرد و تر یا سرد و خشک دانست و اظهار داشت: مصرف گل گاو زبان به صورت جوشیده ممکن است سبب ناراحتی های روحی و روانی شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی بیان کرد: مصرف دمنوش گل گاو زبان همراه با سنبل‌الطیب تاثیر چشمگیری در کاهش اضطراب و استرس دارد. همچنین مصرف این دمنوش علاوه بر رفع بی خوابی در صورت نوشیده شدن همراه با نبات برای افراد دارای مزاج های گوناگون مفید است.

عظمایی تصریح کرد: افراد گرم مزاجی که از آکنه در پوستشان رنج می برند می‌توانند از دمنوش مخلوط کاسنی و تخم گشنیز همراه با سکنجبین یا نبات استفاده کنند؛ از طرفی، دمنوش دارچین همراه با زنجبیل نیز محلولی مفید برای افراد سرد مزاج محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: دمنوش میوه نسترن نیز که حاوی ویتامین ث است، سبب کاهش فشارخون در مبتلایان به فشارخون می شود. همچنین افراد مبتلا به اختلالات کلیوی می توانند از این دمنوش استفاده کنند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: دمنوش رازیانه یا تخم گشنیز سرشار از هورمون های زنانه است بنابرین مردان باید از مصرف این دمنوش ها خودداری کنند.

وی با بیان اینکه مصرف مداوم زیره سیاه یا سبز منجر به بروز لک های پوستی می شود؛ اذعان داشت: افراد باید از مصرف این دمنوش خودداری کنند. دمنوش مخلوط آویشن شیرازی، پونه کوهی، گل پنیرک، گل ختمی همراه با عناب بهترین داروی گیاهی در درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی به شمار می‌آید.

عظمایی تصریح کرد: مصرف روزانه دمنوش اسطوخودوس (لاوندر) سبب پاکسازی کبد می شود. از طرفی مصرف این دمنوش در شب کاهش رطوبت و سردی مغز را در پی دارد.

شنبه 19 مهر 1397برچسب:, :: 17:19 :: نويسنده : دمنوش

  

نخستین مرحله جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» با هدف احیا و ترویج غذاهای محلی و استفاده از ظرفیت آنها برای توسعه گردشگری با حضور چهار استان گیلان، مازندران، گلستان و قزوین به میزبانی مازندران از امروز تا جمعه در محل تله‌کابین رامسر برپا می‌شود.
تصویر نخستین سفره ایرانی امروز پهن می‌شود

 

به گزارش جام‌جم‌، کشورهای مختلف سال‌هاست که به ظرفیت غذاهایشان در جذب گردشگر پی برده‌اند و با سرمایه‌گذاری در این زمینه سعی می‌کنند گوی سبقت را از کشورهای دیگر بربایند.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با توجه به دست خالی رستوران‌ها و مراکز پذیرایی ایران در این زمینه، تلاش می‌کنند آنها را به ظرفیت‌ غذاهای سنتی و محلی سوق دهند. یکی از اقداماتی که قرار است در این جهت صورت بگیرد، برگزاری جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» توسط معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی است که امسال در هشت منطقه کشور برپا خواهد شد. نخستین مرحله این جشنواره از امروز در رامسر برگزار می‌شود.

غذا، یک جاذبه گردشگری

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان این‌که جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» با محوریت غذاهای محلی، برگزاری مسابقه آشپزی، انتخاب واحدهای پذیرایی و محل‌های عرضه غذای برتر، نمایشگاه آیینی غذا، نشست‌های علمی درباره خوراک و نمایشگاه صنایع دستی مورد استفاده در تهیه غذا برگزار می‌شود، به جام‌جم می‌گوید: پس از این جشنواره سه نوع غذای اصلی، سه نوع پیش غذا و نوشیدنی و برندهای بهتر از نظر مردم انتخاب شده و سعی می‌شود در رستوران‌های هر استان از منوی غذای محلی استفاده شود.

به گفته علی‌باقر نعمتی، تقویت بنیان‌های فرهنگی مناطق مختلف، تدوین استانداردهای خوراک، تأکید بر فرآیند ثبت غذا به‌عنوان یکی از جاذبه‌های فرهنگی کشور و از عوامل تأثیرگذار توسعه صنعت گردشگری، تمرکز بر تنوع غذاهای ایرانی، حفظ و احیای غذاهای محلی و نیز بررسی پیش‌نیازهای مورد نیاز برای سرو این غذاها در رستوران‌ها و مراکز اقامتی از اهداف مهم جشنواره‌های منطقه‌ای «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» به‌شمار می‌آید.

منوی رستوران‌ها متنوع می‌شود

مدیرکل دفتر مطالعات آموزش معاونت گردشگری نیز به عنوان دبیر جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری»، فرهنگ‌سازی را رویکرد اصلی این جشنواره می‌خواند و به جام‌جم می‌گوید: در حال حاضر حدود 2500 نوع غذا در ایران وجود دارد که متأسفانه برای معرفی آن اقدامی انجام نشده است. با برگزاری این جشنواره امیدواریم سه غذای شاخص هر استان معرفی شود تا این غذاها در منوی رستوران‌ها جای گیرند.

به گفته محسن رنجبر، این جشنواره‌ها با حضور همه استان‌ها در هشت منطقه کشور برپا می‌شود: در منطقه یک استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و قزوین شرکت خواهند کرد و از 30 تیر تا اول مرداد برپا می‌شود. جشنواره منطقه 2 نیز با شرکت استان‌های زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل از 13 تا 15 مرداد در شهر تبریز برگزار می‌شود.

او با بیان این‌که جشنواره منطقه 3 نیز با حضور استان‌های همدان، کرمانشاه، کردستان و ایلام به میزبانی کرمانشاه از سوم تا پنجم شهریور اجرا خواهد شد، افزود: جشنواره منطقه 4 با حضور شرکت‌کنندگانی از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی و سمنان به میزبانی شهر مشهد از 24 تا 26 شهریور برپا می‌شود و جشنواره منطقه 5 با حضور استان‌های البرز، تهران، قم، مرکزی و اصفهان به میزبانی شهر اصفهان از 28 تا 30 مهر برگزار خواهد شد. به گفته رنجبر، جشنواره منطقه 6 با محوریت استان‌های یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان به میزبانی شهر یزد از 19 تا 21 آبان و جشنواره منطقه 7 با محوریت استان‌های فارس، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان به میزبانی شیراز از 25 تا 27 آذر اجرا خواهد شد. جشنواره منطقه 8 نیز با حضور شرکت‌کنندگانی از استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و جزایر خلیج فارس به میزبانی شهر بوشهر از 8 تا 10 دی برگزار می‌شود.

مازندران نخستین میزبان

مازندران از امروز میزبان نخستین جشنواره سفره ایرانی است. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مازندران، هدف برگزاری این جشنواره را احیای غذاهای محلی استان‌ها و آداب و رسوم مرتبط با آنها عنوان می‌کند و به جام‌جم می‌گوید: نخستین جشنواره منطقه‌ای به میزبانی مازندران از 30 تیر تا اول مرداد از ساعت 17 تا 23 در محل تله‌کابین رامسر برقرار است.

شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, :: 17:24 :: نويسنده : دمنوش

 

سالانه بسیاری از مردم در نگهداری برنج در انبارههایشان دچار مشکل می شوند و آفت بید و شپشک باعث می شود که بسیاری از مردم از نگهداری مقادیر بیشتر برنج در منزل امتناع کنند و برخی نیز با استفاده از روشهای سنتی مثل پهن کردن محصول جلوی آفتاب یا استفاده از نمک در تلاشند که آفت محصول را از بین ببرند، اما در بین این روشها استفاده از مواد شیمیایی همچون قرص برنج برای از بین بردن این آفت خطراتی را برای سلامتی مردم در پی داشته است .
تصویر جایگزین داخلی قرص برنج آمد

 

درنتیجه مبارزه با آفت برنج به روشی کارا و سالم برخی از تولید کنندگان داخلی را به این فکر واداشته است تا دست به تولید محصولی کاملا گیاهی برای مبارزه با این آفت بزنند که نه تنها عوارض استفاده ازمواد شیمیایی را ندارد بلکه در مبارزه با بید و شپشک برنج تاثیر بسزایی داشته است در این باره جام جم آنلاین گفت و گویی را با حامد جمالی نخستین تولید کننده ضد بید گیاهی در کشور انجام داده است که می خوانید .

یکی از اقلام پرمصرف ایرانی ها برنج است که گاها هنگام نگهداری آن در انبار منازل دچار بید و شپشک می شود دلیل بروز چنین آفتی چیست ؟ و چگونه می شود از بروز آن جلوگیری کرد؟

معمولا برنج در انباری های خنک بید نمی­ زند، جایی که برنج رادرآن انبارمی‌کنیدبایدخشک و خنک باشد. رطوبت وگرماباعث می‌شودبرنج طول عمرکمتری داشته باشدوآفت زده شود.همچنین برنج رابایددورازآفتاب مستقیم نگهداری کنید؛چراکه آفتاب مستقیم علاوه براینکه باعث می‌شودبرنج آفت زده شود موجب خردشدن برنج نیزمی‌شود. از یاد نبریم که حتما برنج را در ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متری از سطح زمین قرار دهید. برای این‌کار می‌توانید از قفسه‌بندی‌های فلزی مشبک یا پالت های چوبی استفاده کنید تا برنج از آفت در امان بماند.همچنین کیسه برنج را به دیوار تکیه ندهید و با فاصله حدوداً ۵سانتی‌متری از دیوار نگهداری کنید تا هوا بین کیسه برنج جریان پیدا کند ، نکته دیگری که می تواند برنج را از آفت حفظ کند نگهداری آن در کیسه های نخی است . درواقع کیسه‌ نخی قسمتی از رطوبت موجود در برنج را می‌گیرد و طول عمر برنج را افزایش می‌دهد، اما کیسه‌ پلاستیکی رطوبت برنج را درون خود نگه می‌دارد و موجب آفت زدگی می‌شود.

 

شما نخستین تولید کننده محصول ضد بید گیاهی درکشور هستیدبکار گیری این محصول تا چه حد بر جلوگیری ازآفات انباری موثر است ؟

با توجه به افزایش قیمت برنج طی سال­های گذشته بسیاری از خانواده ­هااز خرید عمده برنج چشم پوشی کرده ­اند و بیشتر به اندازه­ ی مصرف ماهانه خود و به صورت جزئی خرید می­ کنند و آنرا به داخل ظرف نگهداری برنج که در آشپزخانه قرار دارد انتقال می­ دهند. تعداد معدودی هم که برنج خود را به صورت عمده و سالانه خریداری کرده و طبق شرایط که توضیح دادم ، در انبار نگهداری می­ کنند، باز هم هنگام استفاده­ باید مقداری بین 5 الی 10 کیلوگرم از این محصول ضد بید گیاهی را درداخل ظرف نگهداری برنج ریخته و آنرا در کابینت آشپزخانه قرار دهند.در هر دو صورت به دلیل گرم بودن فضای آشپزخانه، این نگرانی همواره وجود دارد که مبادا برنج شپشک بزند!!!

استفاده از این محصول ضد بید گیاهی آیا خطری برای سلامتی انسان ندارد ؟

خیر، این گیاه با عنوان علمی آرتمیزیا در طب سنتی به عنوان دمنوش های آرام بخش و از بین برنده میگرن قابل استفاده است. ضد بید گیاهی یک محصول کاملاً بی خطر برای انسان است.

به عبارتی کلیه سموم دارای مواد اولیه شیمیایی و پتروشیمی هستندکه برای بدن بسیار مضر است.اما مواد گیاهی بکاررفته در این محصول خاصیت جلوگیری از بید زدن و رشد لارو(تخم بید) را دارد ، همچنین اگر در مرحله لارو باشند خاصیت فلج کنندگی را دارد. بنابراین ضد بید گیاهی برای سالم نگه داشتن برنج استفاده می شود و نمی تواند نقش کشندگی را ایفا کند. لذا هنگام استفاده از این محصول باید درب ظرف را باز بگذارید تا با تصعید ماده موثره­ ی ضد بید گیاهی، بیدهای بالغ محیط را ترک کنند. در گذشته برنج شپشک زده را در سطوح مقابل آفتاب پهن می کردند، که این کار منجر به پوک شدن برنج می­ شد، اما در حال حاضر شما با استفاده از این محصول می توانید از پوک شدن برنج خود نیز جلوگیری کنید.

شنبه 14 تير 1397برچسب:, :: 17:24 :: نويسنده : دمنوش

                

اگر در اثر بیماری یا کهولت سن دچار سرفه مزمن شده اید و بر اثرشدت آن نفستان بالا نمی آید ، دارویی شفا بخش درخانه شما وجود دارد و تنها با صرف کمی وقت می توانید از شر سرفه خلاص شوید.
تصویر دمنوش خانگی سحر انگیز برای درمان سرفه

سرفه به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، اکثر افرادی که سالها به استعمال سیگار پرداخته اند و همینطور عده زیادی از سالمندان به دلیل ورود مواد آلوده و گرد و خاک به درون ریه خود با مشکل سرفه و خلط ریه مواجه هستند.

نوعی دمنوش خانگی ساده و ارزان اما با اثر بخشی بالا وجود دارد که می تواند سرفه مزمن را درافراد تا حد زیادی تسکین دهد ، این نوشیدنی همچنین در مواقع ابتلا به سرما خوردگی یا آنفولانزای فصلی و بروز سرفه های عفونی نیز اثر بخش است.

برای درست کردن این نوشیدنی تنها به یک پیاز تازه و مقداری عسل طبیعی نیاز دارید.

در گام اول پیاز را پوست کنده به قطعات ریز تقسیم می کنید ، سپس پیاز را به همراه مقداری عسل در یک کاسه ریخته مخلوط می کنید ، مقدار عسل باید به اندازه ای باشد که پیاز در آن غوطه ورباشد.
مخلوط را داخل یک کیسه پلاستیکی درب دار ریخته به مدت یک شب در دمای محیط می گزارید تا مواد شیمیایی درمانی در آن فعال شود.

پس از آن توسط یک صافی مخلوط را یک دست کرده می توان هر دو ساعت یک بار به عنوان یک داروی مکمل درمانی آن را مصرف کرد، این میزان دوز برای یک روز کافی است.

از جمله مزایای این ترکیب عدم وجود مواد دارای عوارض جانبی در نمونه های دارویی شیمیایی مشابه است که بر قلب اثر منفی می گزارند و یا باعث خواب آلودگی و افت راندمان کاری می شوند و در برخی افراد مبتلا به آلرژی باعث حمله بیماری می شودند.

با مصرف این ترکیب به صورت مداوم هر دو ساعت به تدریج میزان سرفه، خس خس ریه و نیز خلط جمع شده در پشت گلو کاهش یافته فرد آرامش پیدا می کند و بهبودی در او زودتر حاصل می شود.

شنبه 15 ارديبهشت 1397برچسب:, :: 17:25 :: نويسنده : دمنوش